Türkçe English
Kayıt Ol
facebook login
twitter login
Anasayfa
Bergüzar Korel

Bergüzar Korel

Yeni Kanallar

Bergüzar Korel

Bergüzar Gökçe Korel (27 Ağustos 1982, İstanbul), Türk oyuncu. Tanju Korel, Hülya Darcan çiftinin kızlarıdır.Oyuncu Halit Ergenç'in eşidir.

Yaşamı

Çocukluğunu Ulus'ta geçiren Korel, ilk öğrenimini Nilüfer Hatun İlköğretim Okulu, orta öğrenimini Yıldız Koleji'nde yaptı. Kolej'den mezun olmasının ardından Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümünü tamamladı. Üniversiteden önce profesyonel kulüplerde voleybol oynadı. Okul hayatı boyunca birçok oyun ve kısa filmde yer oynadı. Aynı zamanda Devlet Tiyatrosu Kuva-yi Milliye oyununda yardımcı oyuncu olarak yer aldı. Bir süre Nicole Kidman ve Tom Hanks’in oyuncu koçluğunu yapan Susan Baston ile çalıştı ve Özay Fecht’in workshop çalışmalarına katıldı.
Kariyeri

İlk dizi rolünü 1998 yapımı olan "Kırık Hayatlar"da aldı. Ardından 2005 yapımı Kurtlar Vadisi:Irak filminde Leyla karakteriyle izleyicilerin karşısına çıktı. Kurtlar Vadisi filmi için rol teklifi geldiğinde hasta olan babası Tanju Korel'in doktorları hastayı kaybetmek üzere olduklarını söylüyorlardı. Bu koşuşturmanın içinde önce rolü geri çevirdi. Ancak annesinin "Baban bu görüşmeye gitmeni isterdi" sözüyle ikna oldu ve teklifi kabul etti.Bu rolun bir zorluğu da Leyla karekterinin arapça konuşuyor ve filmin canlı çekilecek olmasıydı. Bergüzar Korel bu dili hiç bilmemesine rağmen çok kısa bir süre de rolune hazırlandı ve çok başarılı oldu film gişe rekorları kırdı..
"Kurtlar Vadisi Irak"ta yakaladığı başarının ardından gene aynı yıl çekilen "Zeytin Dalı" dizisinde İklim karakterini canlandırdı.Bu arada reklam filmlerinde rol aldı. Asıl büyük çıkışını ise Kanal D'nin "2006'nın en fazla reyting alan dizisi" ünvanını alan "Binbir Gece"deki Şehrazat Evliyaoğlu rolüyle yaptı. Bu rol de kendisine oyuncu koçluğu ünlü sanatçı Ayla Algan yaptı.Bu dizi de ki başarılı performansı ile 2006 Altın Kelebek En Başarılı Kadın Oyuncu ödülünü aldı.
Bergüzar Korel sosyal sorumluluk projelerinde de faaliyet göstermektedir. Yapı Kredi ve TEGV işbirliğiyle hayata geçirilen “Okuyorum Oynuyorum” projesin de çocuklarla Sokak Tiyatroları düzenledi onlara oyuncu koçluğu yaptı..
Türk sinema televizyonlarında ve özellikle tiyatro da kalıcı olmak istediğini ve bunun için de çok çalıştığını her fırsatta söyleyen yıldız, voleybol, buz pateni,rüzgar sörfü gibi sporların yanı sıra dans ve piyano eğitimi de almıştır.
Bergüzar Korel, tiyatro ve sinema oyuncusu Halit Ergenç ile evlidir. Çift, Ali isminde bir erkek çocuğa sahiptir.
Oyuncu, Binbir Gece dizisinden sonra gelen film ve program tekliflerini değerlendirerek Tolgahan Şayışman ile romantik komedi Aşk Geliyorum Demez filmini çekti ,star tv içinde Çocuktan Al Haberi isimli yarışma programını yapmıştır.
Totally Spies Casus Kızlar Her şey Nasıl Başladı? filminde Sam karakterini seslendirdirmiştir.
2010 - 2011 senesinde Bergüzar Korel, başrolunu Bülent İnal ile paylaştığı atv de yayınlanan Bitmeyen Şarkı dizisinde rol almıştır. Aynı sene Muhteşem Yüzyıl dizisinde konuk oyuncu olarak katılmış Monica Teresse karakterini canlandırmıştır.
48.Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivalinde "Ve Kadın Dünyaya Dokundu" ana teması doğrultusunda kadınlardan oluşturuldu.Bergüzar Korelde jüri üyesi olarak görev yapmıştır
Filmografi

2009 - Aşk Geliyorum Demez / Sinema Filmi /Yön: Murat Şeker
2006 - Kurtlar Vadisi Irak / Sinema Filmi / Yön: Serdar Akar
1999 - Şen Olasın Ürgüp / TV Filmi /

Televizyon Dizileri

2011 - Muhteşem Yüzyıl / TV Dizisi / Yön: Taylan Biraderler / Show TV
2010 - Bitmeyen Şarkı / TV Dizisi / Yön: Sadullah Celen / Yasemin Türkmenli / ATV
2006 - 2009 Binbir Gece / TV Dizisi / Yön: Kudret Sabancı / Şehrazat / Kanal D
2005 - Zeytin Dalı / TV Dizisi / Yön: Hakan Gürtop / İklim / TRT
2001 - Cemalim / TV Filmi / Yön: Aydın Sayman / Suna /Show TV
1998 - Kırık Hayatlar / TV Dizisi / Yön: Hüdaverdi Yavuz / TGRT
TV Programı

2009 - Bergüzarla Çocuktan Al Haberi

Reklam Kampanyaları


2011 - Penti
2010 - Konzum
2007 - Pantene
2003 - Ülker Golf

Aldığı Ödüller

2006 - Altın Kelebek En Başarılı Kadın Oyuncusu
2007 - RTGD'nin “TV Yıldızı” ödülü
2008 - Burç Okulları En Başarılı Kadın Oyuncusu
2010 - Aslan Max En Sevilen Çocuk Programı
Çeşitli dergi ve gazetelerin ödülleri

Bergüzar Korel & Halit Ergenç ve minik oğulları Ali - TNT "Gizli Saklı" Magazin - 28.04.2012

Mesajınızı Paylaşın

500  Karakter

Sık kullanılanlara ekle
  © Copyright 2013 Vidsbook - Her hakkı saklıdır.