Türkçe English
Kayıt Ol
facebook login
twitter login
Anasayfa
Feride Çetin

Feride Çetin

Yeni Kanallar

Feride Çetin

Feride Çetin (d. 5 Kasım 1980), Türk aktris.
Bulgaristan göçmeni bir ailenin çocuğu olarak 5 Kasım 1980 yılında İstanbul'da Dünya'ya gelen Feride Çetin,2001 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV Sinema Bölümü'nü bitirdi ve ardından Marmara Üniversitesi'nde Sinema-TV yüksek lisansı yaptı. Marmara Üniversitesindeki lisansüstü eğitimine doktora öğrencisi olarak devam etmektedir.
Kariyerinin ilk zamanlarında kamera arkasında olmakla ilgilenen Çetin, bir dönem Tiyatro Araştırmaları Laboratuarı adıyla Ayla Algan, Erol Keskin gibi önemli isimlerin açtığı deneysel tiyatro atölyesinin seçmelerini kazanmış ve burada bir seneye yakın ders almıştır. Ardından Kutluğ Ataman'ın asistanı olmak için gittiği İki Genç Kız filminin setinde Ataman tarafından keşfedilip filmin başrolüne seçilmiş ve büyük beğeni toplayan Behiye karakterini canlandırarak oyunculuk macerasına başlamıştır.
2006 yılında İki Genç Kız filmindeki performansıyla 13.Adana Altın Koza Film Festivalinde En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görülmüştür. Aynı yıl 17. Ankara Film Festivali ve 11. Sadri Alışık Sinema Ödüllerinden de Umut Veren Sinema Oyuncusu ödüllerini alarak toplamda üç ödül kazanmıştır.
Oyunculuğun yanı sıra çevirmenlik,dergicilik,gazetecilik deneyimi de olan genç oyuncunun kendisinin yönettiği 15 kadar kısa filmi de bulunmaktadır.
Kendisi ayrıca İngilizce,Almanca ve İspanyolca olarak üç dil bilmektedir.Zaman zaman Radikal Kitap ekine de yazılar yazmakta olan Çetin,televizyonda son olarak 2011 yılında Star Tv'de yayınlanan Anneler İle Kızları dizisinde Gülizar karakterini canlandırmıştır.
Bunun dışında 2011 yılında gerçekleştirilen 48. Antalya Altın Portakal Film Festivalinde en iyi film ödülünü kazanan ve 3 Şubatta gösterime giren Güzel Günler Göreceğiz filminde beş ana karakterden biri olan Figen karakterine hayat vermiştir.
Son olarak 2011 yılında Umut Prodüksiyon Tiyatrosu tarafından sahneye konulan Yalan İçinde Yalan isimli tiyatro oyununda Heather Fazackerly karakterini canlandırmıştır.

Filmografi

Güzel Günler Göreceğiz
Aziz Ayşe
Ulak - 2007
Gomeda
İki Genç Kız
Rol Aldığı Diziler

Anneler ile kızları 2011
Aşk ve Ceza 2010
Yalancısın Sen 2009
Son Ağa 2008
Hatırla Sevgili 2007-2008
Rüya Gibi 2006
Tiyatro Oyunları

Yalan İçinde Yalan 2011
Yer aldığı Kısa Filmler

Bildiğim Birkaç Nota 2011
Sendika Geleceğindir-Petrol İş 2011
4 Tanık
Kaybolan Renkler
Alman Çikolatası
Kayıp
Mesafe
Kule
Deli Orman
TV Filmi

İstiklal: Şahin Bey2007
Ödülleri

13. Adana Altın Koza Film Şenliği, 2006
En İyi Kadın Oyuncu - İki Genç Kız
17. Ankara Film Festivali, 2006
Umut Veren Genç Kadın Oyuncu - İki Genç Kız
11. Sadri Alışık Sinema Ödülleri, 2006
Umut Veren Sinema Oyuncusu - İki Genç Kız

feride çetin

feride çetin adına... bir hayranı olarak küçük bir jest!

Mesajınızı Paylaşın

500  Karakter

Sık kullanılanlara ekle
  © Copyright 2013 Vidsbook - Her hakkı saklıdır.